svētdiena, 2013. gada 1. decembris

Pašiem cilvēkiem ir jāgrib, lai situācija laukos mainītos

Vineta Tetere
Novembra beigās Vidzemes Augstskolas studenti kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes lektori Vinetu Teteri un LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāni Irinu Pilveri diskutēja par Eiropas Savienības Kopējo lauksaimniecības politiku (KLP) projekta „Lauki ienāk pilsētā” ietvaros.

Diskusiju apmeklējām arī mēs, tostarp paguvām aprunāties ar lektori V.Teteri, kas doktora disertāciju izstrādā par nelauksaimnieciskajām aktivitātēm laukos ar ideju parādīt, ka tur ir ko darīt.


Ar laukiem vispirms mēs saprotam tieši lauksaimnieciskās nodarbes, taču patiesībā lauku dzīve nav atšķirīga no pilsētas. Programma „LEADER” atbalsta dažādus projektus laukos, kas nav saistīti ar lauksaimnieciskajām nodarbēm, piemēram, lauku tūrisma attīstīšanu.

Runājot par valsts politikas atbalstu jaunajiem laukos, jāsaka, ka tas ir nepietiekams. Pirmkārt, jāuzlabo infrastruktūra – ceļi, skolas, medicīnas iestādes. Varētu teikt, ka tas ir koks ar diviem galiem. No vienas puses, ir nepieciešams valsts atbalsts. Bet, no otras puses, saprotams, ka laukos ir ļoti mazs iedzīvotāju blīvums, kur būtībā šādas aktivitātes neatmaksājas. „Mēs varam kaut ko teikt par politiķiem, bet es uzskatu, ka pašiem cilvēkiem ir jāgrib,” tā V.Tetere.

Kāpēc negrib? Pirmkārt, vēl joprojām dzīvo stereotipi, kas jāapgāž, jo lauki pēdējo gadu laikā ir krietni attīstījušies. Kā to izdarīt? „Tas varētu būt risinājums – taisām ekskursijas jauniešiem uz laukiem! Tāpēc arī mums ir projekts „Lauki ienāk pilsētā”, [kas parāda], kāds izskatās traktors, ka viņš nav no aizvēsturiskiem laikiem, bet viņš spīd un laistās, un ir lielāks nekā māja.” Otrkārt, „vecāki cilvēki laukos ir pieraduši pie padomju laikiem, kad visu viņiem pateica, visu viņiem pasniedza, pašam nebija jādomā. Varbūt paaudzēm jānomainās, lai to risinātu.”

4.decembrī Jelgavā norisināsies projekta noslēguma konference „Lauku dzīve Tev un Man!” 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru