ceturtdiena, 2013. gada 28. novembris

Alma Spangere: Kāpēc man būt mazai zivij milzīgā okeānā, ja es varu būt liela zivs dīķītī?

Alma Spangere
Alma Spangere pēc pamatskolas beigšanas aizbēgusi uz Rīgu, prom no laukiem, kuros uzaugusi. Mācoties galvaspilsetā, pamanījusi vecāku panākumus lauksaimniecības nozarē un sapratusi, ka arī viņas dzīves ceļš tomēr ir lauksaimniecība.

Šobrīd Alma studē Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības fakultātē, pagājušajā semestrī devusies apmaiņas studijās Čehijā un aktīvi darbojas Latvijas Jauno Zemnieku klubā.

Pagājušajā nedēļā viesojāmies Jauno Zemnieku klubā, kur pārrunājām projekta „Jaunie lauki 2.0” laikā paveikto, kā arī izdevās izbrīvēt sarunu ar vienu no kluba aktīvistēm Almu Spangeri.


Alma ir dzimusi un augusi laukos, viņas vecāki apsaimnieko 800 hektārus zemes, nodarbojas ar graudkopību. Pabeigusi pamatskolu, Alma nevēlējās savu dzīvi turpmāk saistīt ar laukiem, tāpēc kā vietu, kur turpināt mācības vidusskolā, izvēlējusies Rīgas 2.ģimnāziju, dabaszinību klasi. Stājoties vidusskolā, Alma vēlējusies kļūt par žurnālisti, bet pēc absolvēšanas apsvērusi domu stāties Latvijas Universitātes biologos. Tā gada martā vai aprīlī meitenes vecāki tika publicēti uz žurnāla „Saimnieks” vāka. „Sapratu, ka mani uzrunā žurnāla „Saimnieks” sauklis „Esi saimnieks savā zemē!”, ka lauksaimniecība ir tas leņķis, no kāda zināšanas par dabu un tās procesiem vēlos iegūt. Iestājos LLU Lauksaimniecības fakultātē un esmu sajūsmā! Es nevaru sevi iedomāties kaut kur citur. Tā ir tā perfektā sajūta,” saka Alma.

Par Almas izvēli pārsteigti bijuši Rīgas draugi, jautājot, kāpēc tāda izvēle? Kas ir lauksaimniecība? Almas māsīca šo izvēli salīdzinājusi ar kļūšanu par astronautu. Centusies pierunāt meiteni kopā studēt medicīnu. „Bet kāpēc man būt mazai zivij milzīgā okeānā, ja es varu būt liela zivs dīķītī?” Laukos ir visplašākās iespējas ikvienam, kas nav slinks.

Kā biznesam perspektīvākās nozares Alma saredz mežsaimniecību un lauksaimniecību (šobrīd pati ieinteresēta aitkopības nozarē un aitu vilnas pārdošanas problēmu risināšanā), kam Latvijā piedāvā visus nepieciešamos resursus. Savu nākotni meitene saista ar saimniekošanu vecāku saimniecībā, kura piedāvā labas iespējas nopelnīt un nodrošināt sev labu dzīvi. „Tas mūsu dzīvesveids ģimenē arī ir tāds, ka mēs katrs daudz ceļojam gan kopā, gan atsevišķi. Es redzu savus vecākus un es zinu, ka saviem bērniem vēlos nodrošināt tikpat labu dzīvi. Es esmu ļoti pateicīga, ka man ir tie [vecāku] pamati.” Alma pati saka, ka ir „iedegusies” par Latvijas laukiem un necieš, ja kāds tos aizskar, sacīdams, ka laukos nav, ko darīt. Almas interesēs ir pastāvošos stereotipus par lauku vidi apgāzt, piemēram, viņai pašai nemaz gumijas zābaku nav, kas tik ļoti asociējas ar laukiem.

Tajā pašā laikā viņa nenoliedz, kā pati saka, ka laukos joprojām ir gana daudz „pieturiņās sēdošo jauniešu”. „Iespējas jau mums ir visiem, bet neviens jau negrib darīt. Dīvāns pretī televizoram ir ērtāks, vai ne? Mani interesē, kurā brīdī tas jaunietis saprot, ka viņš grib būt virs vidējā?”

Kā nākotnes iespēju lauku attīstībai viņa min kooperāciju. Labs piemērs ir „LATRAPS”. Viņasprāt, latviešiem gan nav raksturīga vēlme sadarboties kopīga mērķa vārdā, primāri domājot, ka tik pašam veicas labāk nekā citiem.

Jauniešiem, kuri vēlas dzīvi saistīt ar laukiem, bet viņiem nav savas saimniecības, protams, ir grūtāk. „Tagad zeme ir ļoti dārga, un vecie zemnieki pie viņas turas. Viņi lolo to cerību, ka viņu bērni to [lauku īpašumu] pārņems,” šķēršļus iezīmē Alma. Tomēr viņas nostāja ir tāda, ka neiespējamu lietu nav, ir jāgrib un jāvar, un viss būs.

Darbojoties JZK, Alma apmeklējusi arī dažādus starptautiskus seminārus jauniešiem ārvalstīs, piemēram, Francijā un Anglijā. „No šiem semināriem vienmēr atgriežos ar baigo eksploziju galvā. Ir prieks būt daļai no tā visa, just kā [JZK] aug.” Gan pašai, gan ar JZK Almai sanāk regulāri braukāt pa pasauli, papildu izglītoties, tomēr vislielāko laimes sajūtu sniedz mājas.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru