svētdiena, 2013. gada 8. decembris

Veiksmīgie stāsti vairos jaunus veiksmes stāstus

Pagājušajā nedēļā devāmies uz Zemkopības ministriju un sarunā ar Laimdotu Straujumu noskaidrojām to, ka ir jāziņo par jaunu cilvēku veiksmes stāstiem, ka ir jāmudina jauniešus pašiem veidot savus veiksmes stāstus, attīstīt uzņēmējdarbību laukos.
Laimdota Straujuma

Ministre Laimdota Straujuma uzskata, ka jauniešiem ir jādibina savi uzņēmumi laukos ne tikai lauksaimniecībā, bet arī nelauksaimnieciskajā uzņēmējdarbībā, kā arī attīstot lauku tūrismu.

„Ir pēdējais laiks sākt runāt par pozitīvo,” saka ministre. Tādēļ arī turpmākajā sarunā runājām par pozitīvo, par iespējām un veiksmes stāstiem, negācijas un nesakārtotās lietas, liekot maliņā.


Ministre uzskata, ka laukos jauniešiem noteikti ir vieta. Cilvēkiem pārtika vienmēr būs vajadzīga un, pēc ministres domām, Latvija ir tā vieta, kur, ņemot vērā klimata pārmaiņas, darbs lauksaimniecībā ir ļoti perspektīvs. L.Straujuma aicina tos jauniešus, kuru vecākiem jau ir saimniecības, pārņemt tās, strādāt, palikt laukos, izglītoties un ieviest jaunus produktus, jaunas pieejas ražošanai.

"Laimdota Straujuma aicina tos jauniešus, kuru vecākiem jau ir saimniecības, pārņemt tās, strādāt, palikt laukos, izglītoties un ieviest jaunus produktus, jaunas pieejas ražošanai."

Tiem jauniešiem, kuru vecākiem nav saimniecību, lai dzīvotu laukos, ir vajadzīgs darbs. Jauniešiem ir jānotic saviem spēkiem un jārada uzņēmumi laukos, tādējādi nodrošinot ar darbu ne tikai sevi, bet arī citus lauku iedzīvotājus. Uzņēmumi jāveido ne tikai lauksaimniecības nozarē, bet arī citās nozarēs. Tāpat jauniešiem svarīga ir mobilitāte, kas sasaucas ar ceļu un sakaru jautājumu laukos. Ministre uzskata, ka ceļu uzlabošana un interneta piekļuves iespējas visā Latvijas teritorijā ir tas, pie kā sakārtošanas vēl jāstrādā. Jau tagad ir cilvēki – teledarba strādātāji - ministre ir pārliecināta, ka, dzīvojot laukos, ar interneta palīdzību iespējams strādāt ne vien pilsētās, bet arī ārvalstīs. Tāpat neiztikt bez dažādām izklaides un sporta iespējām, ko gan, ministresprāt, jāveido pašiem jauniešiem gan sev, gan citiem.

Zemkopības ministrija regulāri sadarbojas ar nozari pārstāvošiem jauniešiem, piemēram, Jauno Zemnieku klubu. L.Straujuma stāsta, ka Jauno Zemnieku kluba pārstāvji cīnās par visiem jaunajiem lauksaimniekiem. Tieši JZK panākuši prasību par lauksaimnieciskās izglītības nepieciešamību jaunajiem lauksaimniekiem, kas pretendē uz dažādu programmu finansiālo atbalstu. Runājot par Jauno Zemnieku klubu, ministre saka: „Es redzu nākotni! Man patīk jaunieši ar mirdzošām acīm. Man patīk visi, kas meklē idejas un man tiešām patīk tie, kas ir pozitīvi.”

"Veiksmīgie stāsti vairos jaunus veiksmes stāstus. Laukos ir brīva vide biznesa attīstīšanai, kā arī lētākas dzīvošanas un ražošanas izmaksas."

Ministre stāsta, ka jauniešiem jāuzdrīkstas un jādarbojas kopā. Ja laukos ir kaut viens veiksmes piemērs, tam apkārt pulcētos arvien vairāk līdzīgi domājošo, kas arī veidotu savus uzņēmumus. Ministre uzreiz min kādu piemēru. Viesojusies Balvos pie jaunā lauksaimnieka Alda Ločmeļa, kurš apsaimnieko vairāk nekā tūkstoš hektāru. „Ārkārtīgi sakārtota saimniecība. Skatoties no viņa piemēra, kā man teica novada vadītājs, apkārtējie cilvēki arī veido,” ministre izskaidro nostāju par to, ka veiksmīgie stāsti vairos jaunus veiksmes stāstus. Laukos ir brīva vide biznesa attīstīšanai, kā arī lētākas dzīvošanas un ražošanas izmaksas.

"Ir jārunā ar jaunajiem un jums ir jāraksta, jo cilvēki ņem piemēru no dzīviem cilvēkiem, no apkārtējiem."

Pēc „Lauki ienāk pilsētā” noslēguma konferences vairāk aizdomājos par lauku tūrismu kā iespēju, par kuru esam runājuši salīdzinoši maz, tāpēc jautāju, kā ir ar to un vai tā ir lauku nākotne. Ministre stāsta, ka nākotne noteikti šai nišai ir, taču ir vajadzīgs domāt par dažādām nodarbēm visai ģimenei, kas izvēlas konkrēto vietu apmeklēt. Tā var būt, piemēram, makšķerēšana, riteņbraukšana, dažādas interesantas takas. Ministre stāsta, ka katru vasaru ceļo ar mazbērniem un vienmēr, meklējot vietu, ņem vērā to, vai bērniem tur būs interesanti apskates objekti un nodarbes. Jaunajiem ir visas iespējas izdomāt interesantas nodarbes un attīstīt lauku tūrismu kā savu biznesu.

„Ir jārunā ar jaunajiem un jums ir jāraksta, jo cilvēki ņem piemēru no dzīviem cilvēkiem, no apkārtējiem. Ir jārāda to, ko var redzēt, pie šādiem cilvēkiem aizbraucot. Tad tu redzi – jā, viss ir! Viss sakārtots un viss izdarīts.”


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru